Dějiny a historie.

Archeologie,egyptologie.......

Archeologie

Objev astronomické laboratoře v Peru


Archeologové z latinské Ameriky nedávno potvrdili, že byla nalezena nejstarší astronomická observatoř na západní polokouli. Nachází se několik kilometrů severně od Limy, hlavního města Peru. Na místě byly také nalezeny vzácné sochy, které nemají v této oblasti obdoby.

Naleziště je staré asi 4 200 let, což je 800 let před tím, než byly dosud obdobné umělecké a vědecké schopnosti jakékoliv civilizace na území Ameriky doloženy. Objev se týká chrámu postaveného nejmenovanou civilizací z "předkeramického" období, která o stovky let předcházela známější incké kultuře.

Způsob postavení chrámu je inspirován směrem východu a západu slunce včetně mohutné plastiky představující zamračenou tvář. Nechybí v něm také znázornění týkající se zemědělského kalendáře, jako je 21. prosince (začátek sezóny růstu na jižní polokouli) a 21. června, konec sklizně.

"To nám napovídá, že tato civilizace byla závislá na zemědělství. S kalendářem si dali hodně práce," tvrdí Robert Benfer, antropolog z Missourijské univerzity v Kolumbii, který vede výkopové práce. Tato vědecká činnost je podporována grantem National Geographic Society.

Výzkumný tým na místě také nalezl sochu v životní velikosti. Představuje hudebníka hrajícího na trubku z lastury. "Je to zvláštní kruhová socha, na kterou je možné se dívat ze všech stran." Právě nález torza této sochy představuje významný objev, jelikož ostatní sochy nalezené v Andách jsou jen dvourozměrné reliéfy.

Sochy jsou celkem zachovalé díky tomu, že chrám jeho tvůrci používali jen krátkou dobu, a poté totéž místo překryli chrámem novým. Postavili vlastně nový chrám na starém, který zůstal zachován.

I tak jsou ale archeologové rádi, že chrám nebyl nikdy vykraden. I když hledači pokladů na místě byli: vykopali jámu 6metrů širokou a 2metry hlubokou, a zastavili se naštěstí jen několik centimentrů nad skutečným chrámem.

"Nečekali jsme takový objev. Byli jsme velmi překvapeni," komentuje nález Benfer. Objev byl oficiálně představen v Puerto Ricu letos v dubnu na setkání National Geographic a amerických archeologů.

 


 
Dějiny,historie,fakta........